قائم صنعت سپاهان

سقف متحرک چیست ؟ مکان های مورد استفاده از سقف متحرک

در یک توضیح اجمالی راجب سقف های متحرک میتوان این طور بیان کرد که معمولا این سقف ها  ورق هایی هستند از جنس پلی کربنات که به دو نوع شفاف و غیرشفاف تقسیم میشوند .

این ورق ها علاوه بر زیبایی که به محیط اطراف می بخشند عایقی بسیار مقاوم  و مناسب در برابر ورود اشعه های مضر به محیط مربوطه می باشند به همین جهت امروز در مکان هایی که پوست انسان در معرض تابش نور شدید خورشید است برای جلوگیری از صدمات پوستی از این ورق ها  استفاده می شود .

سقف های متحرک را میتوان سقفی چند منظوره نامید چرا که به راحتی ورق هایی که در این سقف به کار رفته است درون هم جمع و از هم گشوده میشوند پس میتوان گفت با یک تیر دو نشان زده اید!

کیفیت و امنیت بالای این پوشش در برابر ضربات شدید و حوادث طبیعی باعث استفاده فراگیر این سقف در بسیاری از مشاغل و اماکن شده است از جمله استفاده های آن میتوان به استخر ها و سقف پارکینگ ها اشاره کرد.

 

تاریخچه ساخت سقف متحرک

شاید شما هم فکر کنید سقف های متحرک امروزی  ایده ای جدید و متفاوت است اما جالب است بدانید بر خلاف آنچه مردم راجب سقف های متحرک فکر میکنند این نوع پوشش سال هاست که در حال استفاده در شکل های متفاوت است و هر بار در چرخه تکامل شکلی جدید و زیبا تر به خود گرفته است به طوری که امروزه طرفداران خاص خود را دارد.

با نگاهی سطحی به این پوشش میبینیم که در گذشته این پوشش با نام هایی دیگری همچون سایبان مورد استفاده قرار میگرفته به طوری که مردم مصر باستان برای محافظت از خود و اجناسشان در برابر تابش شدید آفتاب هنگام کار در سر در مغازه های خود از سایبان ها استفاده می کردند ، در گذشته جنس این سایبان ها معمولا از حصیر یا پارچه کتان بود و اسکلت مربوطه به آن از الوار یا ریسمان ساخته می شد .

از اوایل قرن نوزدهم  تکامل صنعتی این پوشش شروع شد و تغیرات چشمگیری در جنس و نوع ساخت و پرداخت آن ایجاد شد و طرفداران زیادی را در حوزه های مختلف همچون کشتی های بخاری ، سازندگان آسیاب ها و بادبان ها را به  خود جلب کرد ، مراحل تکامل این سایبان تا به امروز همچنان ادامه دارد.

سقف متحرک چیست؟

بشر پیشرفت هایی زیادی را تا کنون پشت سر گذرانده است و صنعت معماری نیز از این پیشرفت ها عقب نمانده و تغییرات زیادی را در بر داشته است.

از جمله این تغییرات تغییر شکل سقف ها بوده است که امروزه در انواع و اقسام و در شکل ها و جنس های مختلف به چشم میخورند ، سقف های متحرک نمونه ای از این تغییرات است که تحولی جدید را به وجود آورده است این پوشش با شکل و ظاهری متفاوت و جنس خاصی که دارد ظاهری زیبا به محیط می بخشد و در ادامه خواهید دید که با توجه به مزییت هایی که دارد میتواند انتخابی مناسب در بسیاری از امور ساخت و سازباشد.

سقف های متحرک ورق هایی هستند از جنس پلی کربنات که در شکل ها و انواع مختلفی همچون شفاف و غیرشفاف و … ساخته میشوند.

این سقف ها از امنیت بسیار بالایی در برابر بسیاری از خطرهایی همچون سقوط اشیا سنگین ، بلایای طبیعی ، شکستگی دارند و این مناسب برای مکان هایی هستند که آسیب پذیری بلایی دارند همچون مکان های زلزله خیز.

شکل ظاهری این سقف ها بسیار متفاوت از سقف های آجری هست که در اطراف به وفور میبینیم ، این پوشش از زیبایی چشم نوازی برخوردار است که باعث استفاده آن در صنعت معماری جدید شده است و فضای مدرنی را در صنعت معمارب به وجود آورده است ، همچنین کیفیت بالای این محصول ناشی از بهره گیری مواد پلی کربنات در ساخت این ورق ها می باشد. در ادامه به بررسی این سقف میپردازیم.

به طور کل به سقف هایی که قابلیت باز یا بسته شدن را دارد سقف های جمع شو ،متحرک و یا بازشو گفته میشود.

آشنایی با سقف های متحرک

مواد تشکیل دهنده و نحوه ساخت

اگر بخواهیم اشاره مختصر به مواد تشکیل دهنده و نحوه ساخت داشته باشیم باید بگوییم که این پوشش ورق هایی هستند از جنس پلی کربنات (برای آشنایی با پلی کربنات به مقاله پلی کربنات در همین سایت سر بزنید) که از قبل این ورق ها بسته به مکان مربوطه و سلیقه مشتری برش خورده و آماه سازی میشوند و همراه اسکلت محکمی که جنس آن فلز است از قبل آماده شده اند در محل مربوطه نصب و پیاده سازی میشوند و بعد از ایننکه مراحل نصب به درستی انجام شد ورق ها را روی این اسکلت توسط ریل هایی که از قبل آماده شده قرار میدهند و بعد از آن با استفاده از یک ریموت به راحتی میتوان پوشش را باز یا بسته کرد.

سقف متحرک سازه ای از جنس پروفیل های آلمینیومی و فولادی است که برای مقامت آلمینیوم ها در برابر عوامل بیرونی همچون شوره زدن یا سیاه شدن این پروفیل ها را با رنگ های مخصوص آمینیوم رنگ میکنند این سازه ها دارای چرخ ریل هایی از جنس تفلون پلی آمید هستند که از مقاومت بالایی برخورداند . قائم صنعت سپاهان از بهترین مواد پلی کربنات برای اجرای پوشش این سقف ها استفاده میکند.

پوششی برای صرفه جویی در انرژی

جامعه اطراف ما هر روزه در حال پیشرفت و نوآوری می باشد به طوری که هر روزه شاهد کشفیات و اختراعاتی هستیم که زندگی روزمره بشر را آسان تر ساخته است.

سقف های بالای سر ما نیز از این پیشرفت ها عقب نمانده و هر روزه شاهد تعغیری در شکل و معماری آن ها هستیم . از جمله این پشرفت ها سقف های متحرکی هستند که صنعت معماری مداوم در حال استفاده از آن در مکان های مختلف همچون استخرها ، مساجد ، تالار ها ، حسینه ها و حتی سقف خانه ها می باشد .

این پوشش باعث دگرگونی شکل ظاهری این اماکن شده است و چشم نوازی خاصی را در این محیط ها ایجاد کرده است. این پوشش با قابلیت باز بسته شدنی که دارد انسان را به بسیاری از هدف هایش نزدیک تر ساخته است و مشکلاتی را که مدام با آن دست و پنجه نرم میکردیم را برطرف ساخته.

در جامعه ما صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از انرژی پاک حرف اول را میزند چه خوب است که بدانید این پوشش ها عایقی بسیار قوی و هوشمند در برابر ورود سرما و گرما میباشد و این خود باعث صرفه جوی در انرژی میشود ، از طرفی این ورق ها عایقی قوی در برابر ورود اشعه های مضر به محیط مربوطه است و این امر اطمینان سلامت پوست را برای شما فراهم میکند.

امروزه به دلیل فرهنگ آپارتمان نشینی و تغیر شکل منازل استفاده از استخر ها سخت و غیرقابل دسترس شده است .

قائم صنعت سپاهان با بهره گیری از بهترین و مقاوم ترین مصالح امکان استفاده از استخر را برای هر گونه مسکنی فراهم کرده است . به شکلی که سقف استخر ساخته شده را پوشش کامل میدهد به نحوی که از اطراف مشرف به دید نباشد.

مزیت و برتری های پوشش های جمع شو

این سقف ها به دلیل چند منظوره بودنشان این قابلیت را دارند که در فصل های مختلف استفاده شوند .

این پوشش ها عایقی قوی هستند در برابر سرما و گرما و از هدر رفتن انرژی جلوگیری میکنند و باعث صرفه جویی در انرژی میشوند.

این ورق ها اشعه های مضری که به پوست آسیب میزند را کنترل کرده و از خود عبور نمیدهند و این امر موجب سلامت پوست می شود.

به دلیل استحکام بالایی که دارند در برابر ضربه های سنگین آسیب نمیبینند و مقاوم در برابر سقوط اشیا ، زلزله ، طوفان و… هستند.

علاوه بر نورپردازی زیبایی که دارند عایقی در برابر باران هستند و دوام بالایی دارند و به راحتی دچار زنگ زدگی نمی شوند.

حفظ حریم خصوصی را تامین میکنند و مناسب برای اماکنی هستند که در اشراف همسایگان قرار دارند.

از جایی که بیشتر قطعات پیش ساخته شده است باعث کاهش هزینه زیادی را در بر دارند.

قابلیت جا به جایی دارند به نحوی که میتوان با جدا کردن پیج و مهره ها این پوشش را به مکانی دیگر منتقل کرد.

مشخصات کیفی این محصول

در خرید هر محصولی قطعا مهم ترین نکته توجه به موارد کیفی آن محصول است درمورد خرید سقف متحرک نیز همینطور است در این بخش به گوشه ای از این موارد اشاه میکنیم:

مکان های قابل اجرا این سقف ها

این سقف ها یک انتخاب چند منظوره هستند چرا که علاوه به کارایی های یک سقف معمولی توانایی های فراوان دیگری را نیز در خود گنجاند است و کارایی های چند منظوره را ارائه میدهد.

به وفور سالن هایی در سطح شهر دیده میشوند که پوشش دهی آن ها بسته به فصل تغیر میکند و این تغیر کاربری هزینه هایی را نیز در پی دارد ، اما معماران خلاق این نقطه ضعف را تبدیل به یک ایده جذاب کردند و ایده ساخت سقف متحرک این مشکل را برطرف ساخت و تحول زیبایی در ساخت سقف های جدید به وجود آورد.

این سقف ها پوشش های امن و سبکی هستند که تمام محوطه مربوطه را پوشش دهی کامل میدهند و هر زمان که کاربر اراده کند میتواند محیط خود تغیر کاربری داده و سقف را باز یا بسته کند (توسط ریموت).

شاید برای شما پیش آمده باشد که نیاز به محیطی زیبا و دلنشین با صرف کمترین قیمت و زمان  برای استراحت یا محیط های کاری و … داشته اید از طرفی فرصتی برای انجام این پروژه  نداشته باشید.

به عنوان مثال سقف های متحرک حیاط  یا سقف متحرک ماشین (پارکینگ) گزینه ای مناسب جهت بکارگیری در ایجاد محیطی برای استراحت خود و دوستانتان و همچنین جهت استفاده در قسمت های مختلف مانند ادارات یا  و حتی اماکنی که نیاز به پوششی متحرک و جمع شونده دارند  مانند استخرها ، تالاهار ها ، سالن های کنسرت می باشند.

مقایسه اجمالی ورق پلی کربنات به جای شیشه

چایگزین بسیار مناسبی برای شیشه هاییست که مداوم در معرض شکستن و آسیب قرار دارند چرا که این ورق ها مقاومت بالایی داشته و به راحتی نمیشکنند و درجه آسیب پذیری بسیار پایینی دارند علاه بر این پوشش های شفاف سبک و با قیمت مناسب هستند ازین رو سقف متحرک پلی کربنات در بازار ایران و شهر هایی مثل اصفهان عرضه و تقاضای آن رو به افزایش است.

ورق های پلی کربنات علاوه بر این که جایگزینی مناسب برای شیشه بوده باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز میشود به طوری که در تابستان از ورود گرما و زمستان از خارج شدن گرما از فضای داخل جلوگیری میکند.

مزیت های ورق های پلی کربنات

  1. عایقی بسیار مناسب در برابر سر و صدا  و مزاحمت حاصل از آن
  2. کاهش چشمگیر مصرف انرژی در فصول مختلف در مناطق سرد سیر و گرمسیر
  3. محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش که باعث از بین رفتن رنگ اجسام  و عاملی سرطان زا برای برای موجودات زنده میباشد این ورق ها فضایی سالم و قابل اطمینان را ایجاد میکنند
  4. با وجود این ورق ها دیگر مشکل تمیز نگه داشتن سقف های شیشه ای وجود ندارد با توجه به خصوصیت آنتی استاتیک مانع جذب گرد و غبار میشود و با اولین شستشو ساده یا باران به راحتی پاکیزه میشوند
  5. هزینه مناسب این ورق ها و سبک بودن و مقاوم بودن آن ها نسبت به پلاستیک باعث تقاضای  روز افزون این ورق ها شده است
  6. ورق های پلی کربنات آتش نمیگیرند و در دمای بالای حریق به آرامی ذوب شده و آتش را به اطراف کسترش نمیدهند و خاموش میشوند
  7. مقاومت بالایی در برابر کشش و خمش و ضربه و خراش دارند و ضربه پذیری و نشکن بودن این ورق ها عایقی مناسب در برابر زلزله یا سقوط اجسام می باشند.

نکات تکمیلی پوشش سقف های جمع شو

امروزه مشتری بیشتر علاقه مند است که با صرف زمان کوتاه به هدف نهایی خود برسد علاوه بر آن کیفیت و امنیت نیز برایش حرف اول را میزند که البته معماری مدرن و امروزی این مشکل را حل کرده و به جای استفده از گل و ملات و صرف زمان طولانی به ساختن سقف های آماده ای از جنس پلی کربنات در انواع ثابت و متحرک پرداخته که  به راحتی قابل حمل است و مقاومت بسار بالایی در برابر ضربه و آسیب دیدگی دارد و به راحتی قابل نصب در هر مکانی است.

جالب بودن این پوشش در نوع متحرک آن است که هر گاه تمایل داشته باشید باز و بسته میشوند و بسیار مناسب برای مکان هایی مانند تالارها ، سالن های کنسرت، ورزشگاه ها، مساجد ، پارکینگ ، آلاچیق و بسیاری از اماکن که از هر دو قابلیت باز و بسته بودن سقف استفاده میکنند می باشد.

علاوه بر آن مشکل استخر هایی که در زمستان  با سرمای هوا و در تابستان با گرمای هوا رو به رو هستند را با پوششی دهی امن برطرف ساخته.

مزایای این پوشش ها به همین نکات ختم نمیشوند این پوشش ها عایقی بسیار مناسب در برابر ورود اشعه های مضر که باعث آسیب های پوستی میشوند میباشد.

این سقف در هر شکل و مدلی قابل اجرا است و بر خلاف سقف های آجری این پوشش که در دو نوع شفاف و غیرشفاف تولید میشود زیبایی و چشم نوازی زیادی به محیط اطراف میبخشد و جلوه محیط  را به یک فضای مدرن و امروزی تغییر میدهد.

همچنین ازین سقف ها به دلیل استحکام بالای آن ها میتوان در اماکنی که نیاز به امنیت سقف میباشد استفاده کرد.

تفاوت های بین سقف های جمع شونده و ثابت

به طور قاطع میتوان گفت سقف های بازشو دنیایی مجزا از سقف های معمولی و رایجی هستند که امروزه  در اطراف خود میبینیم ، اما صنعت ساخت این سقف ها به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم میشوند.

در هر دو نوع این سقف از بهترین و مرغوب ترین مواد برای ساخت استفاده میشود و از نظر استحکام و امنیت درجه کیفی بالایی را دارند.

اما تفاوت هایی چشم گیری بین این دو پوشش دیده میشود که هر کدام در جایگاه خود کارایی خود را نشان میدهند.

از جمله این تفاوت ها میتوان به نحوه اجرای این سقف ها اشاره کرد بر خلاف پوشش های ثابت که قابلیت جابجایی ندارند این پوشش ها به دلیل نوع ساختی که دارند قابلیت حرکت به جهات مختلف را دارند.

نحوه جابه جایی این سقف ها بدین شکل است که ورق های ساخته شده در اسکلت  مورد نظر قرار داده میشوند و توسط ریل هایی که در این اسکلت ها قرارمیشود به راحتی میتوان آن ها در جهات مختلف حرکت داد و جابه جا نمود.

این حرکت میتواند به دو صورت انجام گیرد یکی توسط نیروی انسانی و با کمک دست که به دلیل سبک بودن سازه و ریل های زیر سازه حتی افراد با توان جسمی کم نیز میتواندد آن ها را جا به جا کنند ، شکل دوم حرکت این پوشش ها با کمک گرفتن از یک ریموت است که تنها با فشار دادن یک دکمه کار را برایتان آسان میکند.

با جمع شدن این ورق ها داخل یک دیگر این سقف حالت آنتنی پیدا میکند که این امر موجب میشود هنگام جمع شدن فضای بسیار کمی را اشغال کند.

از دیگر ویژگی های مشترک این سقف ها میتوان به استحکام قوی ، ظاهرزیبا ، مقرون به صرفه بودن ، کیفیت بالا  اشاره کرد.

 

سوالات متداول در مورد سقف متحرک

مقاومت سازه در شرايط مختلف به چه شکل است؟
مقاومت اين سازه در شرايط مختلف به دليل استفاده از مواد مرغوب بسيار بالا مي باشد و به دليل استفاده از رنگ پودر الکترواستاتيک که مخصوص آلومينيوم ميباشد به راحتي دچار زنگ زدگي ،يا تغير رنگ و شوره زدگي نمي شوند.
نحوه پاکسازی این سقف چگونه است؟

مرحله تميز کردن اين سازه چندان کار سختي نيست و مانند هر شي ديگري به راحتي با آب شسته ميشوند البته ميتوان از انواع شوينده ها جز شوينده هاي اسيدي نيز براي پاکسازي آن استفاده کرد.

 

آيا شراط گرفتن مجوز شهرداري شامل اين سازه نيز مي شود؟
اين سازه چون در دسته مصالح سبک ساختماني قرار دارد نيازي به گرفتن نجوز از طرف شهرداري نيست اما بايد دقت داشت که اگر کسي قصد استفاده از پشت بام يا تراس خود را به عنوان محلي تجاري دارد استفاده بدون مجوز از سقف متحرک غيرقاني است.
در زمان بارش برف عملکرد اين سقف چگونه است؟
در هنگام بارش برف  اين سقف مقاوت کافي در برابر سنگيني برف را دارد و اگر محيطي که اين سقف در آن مور استفاده قرار ميگرد زير سقف گرم باشد برف به سرعت آب مي شود ولي اگر سرد باشد امکان چکه کردن از درز هاي بيروني وجود دارد.
چگونه اين سقف ها باز يا بسته مي شوند؟
اين سقف ها به کمک ريل هايي که در هنگام ساخت در آن ها به کار گرفته شده و به وسيله موتور الکتريکي باز و بسته ميشوند که اين موتور توسط ريموتي از راه دور کنترل مي شود.
نور پردازي در اين سقف ها چگونه است؟

امکان نورپردازي در اين پوشش کاملا وچود دارد و بسته به مکاني که استفاده ميشوند ميتوان از انواع لامپ هاي حبابي ، LED و … استفاده کرد که باعث زيبايي چند برابر سازه نيز مي شود. نکته  ديگر اينکه در هنگام ساخت سازه امکان سيم کشي سازه به طوري که حادثه اي براي آن ايجاد نشود وجود دارد.

مشاوره جهت طراحی و راه اندازی سقف متحرک 

عنوان توضیح
مکان های مورد استفاده مساجد,حسینه ها,استخرها, سالن های ورزشی,رستوران ها و…
مزیت های رقابتی قیمت مناسب,وزن سبک,صرفه جویی در مصرف انرژی,محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش
کالا های مصرفی پلی کربنات,پروفیل های آلمینیومی و فولادی,چرخ ریل,پلیت,پشم شیشه,پوشش های یو بی سی وشیشه
محدوده قیمت قیمت هر متر مربع از ۸۰۰ هزار تومان شروع میشود تا ۳ میلیون تومان
مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر شماره تماس  ۲۲۹۰-۳۰۷-۰۹۱۳

گروه قائم صنعت سپاهان در جهت رفع نیاز مشتری و ایجاد فضای دلنشین و امن آماده مشاوره و راه اندازی انواع سقف ها مانند متحرک ، ثابت ، بازشو در مکان مربوطه با طرح مورد پسند شما و یا طراحی اختصاصی می باشد.

این سقف قابلیت اجرا به دو نوع متحرک(بازشو ، جمع شو) و ثابت را دارد که بسته به سلیقه و درخواست سفارش برای مکان مربوطه شما دارد.

از جمله موارد اجرای این پوشش می توان به برای محل کار ، حیاط ، استخر ، پارکینک ، محیط های اداری و تجاری اشاره کرد.

تیم ما آماده اجرای این سقف با بهترین کیفیت مواد و مناسب هر فصل و شرایط آب هوایی با قابلیت صرفه جویی در انرژی و جلوگیری از هدررفت انرژی و ایجاد مکانی دنج و راحت برای شما را دارد.

کیفیت و رضایت مشتری حرف اول تیم قائم صنعت سپاهان است.

جهت مشاوره ، دریافت بروز ترین قیمت ها  و همچنین سفارش طراحی و ساخت با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:

 به این محتوا امتیاز دهید

5 / 5 ( 13 امتیاز )
Exit mobile version